6 természetes immunerősítő praktika
Ahogy az ősz megmutatja a barátságtalanabbik arcát, egyre sürgetőbbé válik a szervezet védekező készségének növelése. Ugyan a hideg önmagában még nem okoz megbetegedéseket, viszont a test belső hőmérsékletének csökkenése gyengítheti az immunrendszerünket, ez által pedig fogékonyabbá tesz minket a különféle vírusok és fertőző betegségek elkapására. Hogy idén ne ezzel teljen az ősz, összegyűjtöttünk 6 természetes immunerősítő módszert.
Vegyük fel a harcot gyógynövényekkel!
Sok gyógynövény van, amelyet kifejezetten immunerősítő hatásuk miatt érdemes fogyasztani. Íme néhány példa:
– A kasvirág teája ellenállóvá teszi a felső légutakat még az olyan fertőzésekkel szemben is, mint a nátha és a megfázás.
– A ginzeng magas antioxidáns-tartalma mellett gyulladáscsökkentő hatásával járul hozzá immunrendszerünk megfelelő működéséhez.
– A fokhagyma köztudottan antibakteriális hatású, illetve immunerősítő képességéről is ismert.
– A gyömbér jó hatással van a tüdőre és csökkenti a koleszterol szintjét is.
– A kurkuma óvja a májat és a mellékveséket, illetve csökkenti azok esetleges gyulladását is.
– A zsályakivonat feloldja a felső légúti váladékot és megszünteti a hurutos köhögést.
Csökkentsük a stresszt!
A tartósan fennálló stressz ugyanis csökkenti a szervezet fertőzésekkel szembeni védekező képességét! A legjobb és legegyszerűbb módja a stressz csökkentésének a rendszeres mozgás. A séta, a kocogás, a jóga, és a pilates is remekül oldja a feszültséget, de a meditáció és a koncentrált mélylégzés is nyugtató hatással rendelkezik. Ezen kívül a zenehallgatás is kiválóan kisimíthatja az összeborzolt idegeket, de akár egy kellemes ebéd vagy vacsora egy szerettünk társaságában is nagyon jó hatással tud lenni kedélyállapotunkra.
Aludjunk eleget!
Alvás közben a szervezet regenerálódik: a sebeink gyógyulnak, a hormonműködésünk rendeződik, az elménk felfrissül. Ha viszont nem tudjuk rendesen kipihenni magunkat, az immunrendszerünk legyengül, és fogékonyabbá válunk a különböző fertőzésekre. A jó alvás érdekében lefekvés előtt néhány órával már ne együnk, szellőztessünk egy jó nagyot a hálószobában, és próbáljunk meg minden nap körülbelül egy időben aludni menni. Ha nem sikerül elaludni, olvassunk valamit (véletlen se tabletről vagy a mobilunkról, mert az általuk kibocsátott fehér fény élénkítő hatású!), vagy igyunk egy pohár meleg tejet, esetleg nyugtató hatású gyógyteát!
Szabaduljunk meg a méreganyagoktól!
Ha egy picit odafigyelünk, már azzal is sokat tehetünk immunrendszerünk helyes működéséért, hogy megfelelő ételeket választunk. Léteznek ugyanis kifejezetten méregtelenítő hatású zöldségek, gyümölcsök, de még fűszerek is:
– Az oregánó olaja például segít megküzdeni a bélben levő káros hatású baktériumokkal.
– A zöld levelű zöldségek, mint a kelbimbó, a brokkoli, a fodros kel, vagy a spenót a májat tisztítják meg a méreganyagoktól.
– Az avokádóban, a szójában, vagy például a mandulában található olajok és aminosavak javítják a mellékvese működését, ami kulcsfontosságú a védekező képesség szempontjából.
Szedjünk vitaminokat, ha szükséges!
Habár a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítja számunkra a megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátást, mégis előfordulhat, hogy szervezetünknek szüksége van egy kis extra támogatásra. Ilyenkor válasszunk minél természetesebb megoldást, és ne felejtsünk el konzultálni kezelőorvosunkkal sem a tabletták beszerzése előtt!
Infraszaunázzunk!
A rendszeres infraszaunázás bizonyítottan javítja a szervezet védekező készségét. Különösen jót teszünk egészségünknek, ha napsugárszaunázunk, ugyanis a napsugárszaunák által előállított speciálisan szűk hullámhossz-tartományú infravörös sugarak egyedülállóan a test maghőmérsékletét (tehát a belső szervekét) is megemelik, ez pedig kifejezetten jó hatással van az immunrendszerre. A test maghőmérsékletének emelkedése ugyanis segít a méreganyagok kiválasztásában, a vérnyomás csökkentésében, illetve csökkenti a stresszt is. Sőt egyre több tapasztalat támasztja alá azt is, hogy a napsugárszaunázás javítja az alvásminőséget, így pihentet is.